𝐃𝐮𝐭𝐜𝐡 𝐃𝐞𝐬𝐢𝐠𝐧 𝐖𝐞𝐞𝐤 (DDW), najveći dizajnerski događaj u Europi, svake godine u Eindhovenu, okuplja više od 2.600 dizajnera i kreativaca koji izlažu brojne izložbe i sudjeluju u predavanjima, na dodjelama nagrada i debatama, te iznimno brojnu publiku od preko 355.000 posjetitelja.
Ovogodišnja tema Get Set, fokusira se na promjenu načina razmišljanja dizajnera kako bi se razvili proizvodi koji potiču promjene. Neke od najistaknutijih tema dizajna poput održivosti, zajednice, tehnologije i blagostanja istražene su na DDW 2022. koji se održao od 22. do 30. listopada.
𝐃𝐮𝐭𝐜𝐡 𝐃𝐞𝐬𝐢𝐠𝐧 𝐖𝐞𝐞𝐤 na događanju “S+T+ARTS for Environmental Commons” u organizaciji 𝗪𝗮𝗮𝗴 𝗦𝗼𝗰𝗶𝗲𝘁𝘆 (NL) okupio je osobe koje su prethodnu godinu nominirane za prestižnu nagradu STARS prize Europske komisije za uspješnu integraciju znanosti, tehnologije i umjetnosti za inovacije s doprinosima društvu i ekologiji.
Sudionici su prezentirali javnosti projekte za koje su nominirani te vezane projekte koje produciraju. 𝗚𝗷𝗶𝗻𝗼 Š𝘂𝘁𝗶ć predstavio je 𝗮𝗾𝘂𝗮𝗳𝗼𝗿𝗲𝗻𝘀𝗶𝗰 projekt produciran u UR Institute i Ars Electronica centru, za koji je 2020. godine dobio nominaciju te vezane projekte koje udruga UR Institut producira u Dubrovniku kreirajući nove vezane inovacije.
𝗮𝗾𝘂𝗮𝗳𝗼𝗿𝗲𝗻𝘀𝗶𝗰 je znanstveno-umjetnički projekt u autorstvu 𝗚𝗷𝗶𝗻𝗮 Š𝘂𝘁𝗶ć𝗮 i 𝗥𝗼𝗯𝗲𝗿𝘁𝗶𝗻𝗲 Š𝗲𝗯𝗷𝗮𝗻𝗶ć koji se bavi istraživanjem utjecaja ostataka konzumiranja svakodnevnih lijekova na mirkoorganizmima u moru. Produciran je pod okriljem međunarodne 𝗘𝗠𝗔𝗣 ( European Media Art Platform ) platforme.
Uz navedeno, prezentiran je djelovanje 𝗨𝗥 𝗜𝗻𝘀𝘁𝗶𝘁𝘂𝘁𝗮 i Udruga inovatora Dubrovačko-neretvanske županije, te najnoviji projekti koje razvijaju u Dubrovniku:
🔸𝗦𝗧𝗔𝗥𝗧𝗦𝟰𝗪𝗮𝘁𝗲𝗿 Zero Pollution Adriatic u produkciji UR Instituta kombinira znanost i umjetnost u razvoju inovacija za doprinos rješavanju lokalne problematike onečišćenja mora prekomjernim turizmom. Sufinanciran je iz fonda Horizon 2020 i Ureda za udruge Republike Hrvatske.
🔸Aktivnosti UR Instituta u 𝗗𝘂 𝗦𝗧𝗘𝗠 projektu usmjerene jačanju lokalnih kapaciteta organizacija u STEM poglavito kroz suvremene STEM edukacijske aktivnosti za mlade u 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝘇𝗮 𝗺𝗹𝗮𝗱𝗲 𝗗𝘂𝗯𝗿𝗼𝘃𝗻𝗶𝗸, sufinanciran je iz ESF fonda (85%) i Ureda za udruge Republike Hrvatske (15%).
🔸Aktivnosti UR Instituta u 𝗥𝗲𝘀𝘁𝗼𝗿𝗮𝘁𝗶𝘃𝗲 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘁𝗶𝗰𝗲𝘀 međunarodnom projektu u kulturi promoviraju vrijednosti New European Bauhaus kroz praksu, povezujući kreativni potencijal urbanog i ruralnog s naglaskom na razvoj zelenih inovacija koje povezuju tradicionalne materijal i nove tehnologije, inkubirajući društveni i industrijski razvoj koji sufinanciran iz Creative Europe fonda.
🔸Prezentirana je i inovacija 𝗬𝗲𝗹𝗹𝗼𝘄 𝗞𝟮 ( potencijalni lijek protiv bolova nove generacije) u autorstvu 𝗚𝗷𝗶𝗻𝗮 Š𝘂𝘁𝗶ć𝗮, razvijana pri 𝗨𝗥 𝗜𝗻𝘀𝘁𝗶𝘁𝘂𝘁𝘂, koja je osvojila 𝘇𝗹𝗮𝘁𝗻𝘂 𝗺𝗲𝗱𝗮𝗹𝗷𝘂 na nedavnoj međunarodnoj izložbi inovacija 𝗔𝗿𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟮❗️
Kroz navedeno međunarodna publika inovativnih industrija imala je priliku doživjeti Dubrovačko-neretvansku županiju u nesvakidašnjem svjetlu suvremene sredine u kojoj cvjetaju nove kreativne industrije.Među publikom koju su činili predstavnici industrije razvio se interes za suradnju i ulaganje u lokalnu zajednicu. Dogovoreni su novi međunarodni projekti koji će se donijeti i realizirati u Dubrovniku.