DUBROVAČKI INOVATORI OSVOJILI ZLATO NA IZLOŽBI INOVACIJA- ARCA


Proteklog vikenda na 20. izdanju međunarodne izložbe inovacija ARCA – Udruga inovatora Dubrovačko-neretvanske županije imala je priliku izložiti dvije inovacije proizašle iz laboratorija UR Institute: „Yellow K2“ nesteroidni protuupalni lijek (NSAID) nove generacije (u pretkliničkoj in vitro fazi) u autorstvu Gjina Šutića te „Yellow C1“ eksperimentalni terapeutik za MDS sindrom (u ranoj in silico razvojnoj fazi) u koautorstvu Marina Matijaša i Gjina Šutića. Nesteroidni protuupalni lijek “Yellow K2” osvojio je zlatnu medalju od strane stručnog žirija, kao jedna od vrhunskih hrvatskih inovacija.

“Sukladno smo na najbolji mogući način proslavili Međunarodni dan borbe protiv boli (17. listopada) hrvatskom inovativnošću. Uz navedeno, naš prezenterski tim; Gjino Šutić, Petra Bašić, Marino Matijaš i Filip Grgurević kao predstavnici Udruge inovatora DNŽ i UR Instituta osvojili su nagradu za najbolje izlagače. Kroz navedeno, stavili smo Dubrovačko-neretvansku županiju i Grad Dubrovnik na mapu suvremenih inovativnih industrija u kojoj leži budućnost.

Bitno je istaknuti da je veliku pažnje privukla i sama inovativna metodologija razvoja inovacija proizašla iz dugogodišnjeg djelovanja UR Instituta i Udruge inovatora DNŽ – suradnja s civilnim, akademskim i tehnološkim sektorom, kao primjer dobre prakse inovacijskog ekosustava za razvoj inovacija i translaciju znanosti.

Vratili smo se u Dubrovnik puni dojmova, te novouspostavljenih partnerstva sa inspirativnim privatnim i akademskim inovatorima i industrijama koje smo imali priliku upoznati na izložbi i budućim suradnjama kojima se iznimno radujemo.

Inspirirani, nastavljamo s inkubacijom razvoja novih inovativnih industrija u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i gradnje održivog suvremenog gospodarstva izvoznih proizvoda.

Riječima prof. dr .sc. MiljenkA Šiprage, predsjednika Hrvatske zajednice inovatora: Inovacije su ključ razvoja gospodarstva i društva. Inovacije, znanost i visoko obrazovanje su razvojni prioriteti koji jedini Hrvatskoj mogu donijeti dugoročni ekonomski napredak i društvenu stabilnost. Ključni razvojni ciljevi u desetljeću pred nama mogu se ostvariti samo kroz kontinuirano ulaganje u ljudske potencijale i inovacije.Kroz djelovanje UR Instituta i Udruge inovatora DNŽ nadamo se navedenom nastaviti doprinositi”, poručili su iz Udruge inovatora Dubrovačko-neretvanske županije.

ARCA 2022 – 20. međunarodna izložba inovacija (održana 13.-15. listopada 2022.) najveći je krovni hrvatski sajam inovacija i inovativnih industrija u organizaciji Hrvatske zajednice inovatora.Uz pokroviteljstvo: Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Ministarstva poljoprivrede RH te Dražavnog zavoda za intelektualno vlasništvo.Supokrovitelji događanja su: Hrvatska gospodarska komora i HAMAG Bicro. Generalni sponzor događanja je najinovativnije hrvatsko poduzeće – Tehnix.Suorganizatori: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Hrvatska zajednica tehničke kulture, International federation of inventors’ associations, Sveučilište u Zagrebu. Spozori: HS Produkt i Končar.

„Yellow K2“ molekula – nesteroidni protuupalni lijek nove generacije u razvoju autorsko je djelo Gjina Šutića nastala 2021. u sklopu istraživačkog projekta u domeni Medicinske kemije pri Faculty of Science, Technology, Engineering & Mathematics OU (UK). Istraživanje i razvoj (in silico te in vitro) odrađeno je u laboratorijima UR Instituta uz podršku Udruge Inovatora DNŽ u domeni komercijalizacije inovacije. Dizajniran je in silico (na računalu korištenjem najsuvremnijih metodologija kemoinformatike, računalne kemije i biokemije te VR simulacija u istraživanju molekularnih interakcija) u laboratorijima UR Instituta (u Dubrovniku i Zagrebu), po čemu je sintetiziran te doveden u pretkliničku fazu in vitro testiranja na humanim stanicama u UR Institutu. Paralelno lijek je u fazi patentiranja za daljnji razvoj u komercijalni proizvod i objavi vezanog znanstvenog rada.

„Yellow C1“ molekula eksperimentalni terapeutik za MDS sindrom u razvoju inovacija je nastala u koautorstvu Marina Matijaša i Gjina Šutića kroz istraživanja obavljena u UR Institutu kroz aktivnost Klub mladih znanstvenika – projekt Du STEM sufinaciran iz ESF fondova. Navedena aktivnost istraživanja i razvoja inovacija pri Du STEM projektu autorski je koncept i intelektualno vlasništvo UR Instituta.„Yellow C1“ molekula je u ranoj in silico razvojnoj fazi optimizacije molekularne strukture za komercijalnu sintezu.

UR Institute neprofitni je građanski institut za primijenjena znanstvena istraživanja, razvoj vezane STEAM kulture i edukaciju. Fokus djelovanja stavljen je na eksperimentalnu biotehnologiju i elektroniku, kibernetiku, ekološko inženjerstvo i suvremene eksperimentalne tehnologije. Od 2013. djeluje međunarodno s centralnim inovacijskim laboratorijima u Zagrebu, te podružnicom u Dubrovniku koja obuhvaća laboratorije za eksperimentalnu biotehnologiju i mehatroniku u kompleksu Centar za mlade Dubrovnik.

Iz laboratorija UR Instituta proizašao je iznimno veliki broj projekata prepoznatih diljem svijeta te mladih korisnika potaknutih na inovatorstvo. Od dostignuća bitno je istaknuti projekt aqua_forensic razvijen u institutu koji je 2020. godine nominiran za prestižnu nagradu Europske komisije S+T+ARTS za uspješnu integraciju znanosti, tehnologije i umjetnosti i doprinosu društvenim i ekonomskim inovacijama. Projekt je do sada izlagan pred međunarodnom publikom od preko 700.000 građana.

U tekućoj godini organizacija producira 5 EU te 11 lokalnih projekata od čega veliki udio uključuje aktivnosti inkubacije inovatorstva mladih poput Kluba mladih znanstvenika u kojem su vrata instituta mladima uvijek otvorena.

Udruga inovatora Dubrovačko-neretvanske županije djeluje u Dubrovniku od 2002. godine inkubirajući i promovirajući lokalno inovatorstvo. 2020. godine restrukturirana je; novom infrastrukturom, kontinuiranim programom promocije inovatorstva „STEAM Power“ te pokretanjem Kluba mladih inovatora koji djeluje u suradnji s UR Institutom pri Centru za mlade Dubrovnik. U tekućoj godini udruga producira 5 lokalnih projekta, te surađuje u 2 međunarodna europska.Pod okriljem STEAM power cjelogodišnjeg programa, udruga stoji na raspolaganju za besplatnu konzultativnu pomoć svim inovatorima iz Dubrovačko-neretvanske županije za razvoj inovacija.

Izlaganje je ostvareno u sklopu programa “STEAM power 2022 (promocija inovativnog stvaralaštva u STEAM-u)” vlastitim sredstvima. Navedeni cjelogodišnji program sufinaciran je 8.7% od strane Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije te 91.3 % vlastitim sredstvima. Inovacija “Yellow K2” autorsko je djelo Gjina Šutića, razvijano uz nadzor Faculty of Science, Technology, Engineering & Mathematics (OU, UK) u laboratorijima UR Instituta. Inovacija “Yellow C1” autorsko je djelo Marina Matijaša i Gjina Šutića, razvijena u laboratorijima UR Instituta uz suradnju s Udrugom inovatora DNŽ, te pod okriljem #DuSTEM projekta – aktivnost: Klub mladih znanstvenika (sufinaciranog iz ESF fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske).

Više informacija o samom Du STEM projektu možete pronaći na mrežnim stranicama UR Instituta i Zajednica Tehničke Kulture Dubrovnik. Ukupna vrijednost cjelokupnog Du STEM projekta je 2.660.083,07 HRK. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz poziv „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a“ iznosom od 2.261.070,61 HRK. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Sadržaj objave vezan uz Du STEM projekt isključiva je odgovornost Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika.

Detalji:
ARCA 2022 – 20. međunarodna izložba inovacija (održana 13.-15. listopada 2022.) najveći je krovni hrvatski sajam inovacija i inovativnih industrija u organizaciji Hrvatske zajednice inovatora.
Uz pokroviteljstvo: Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Ministarstva poljoprivrede RH te Dražavnog zavoda za intelektualno vlasništvo.
Supokrovitelji događanja su: Hrvatska gospodarska komora i HAMAG Bicro.
Generalni sponzor događanja je najinovativnije hrvatsko poduzeće – Tehnix.
Suorganizatori: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Hrvatska zajednica tehničke kulture, International federation of inventors’ associations, Sveučilište u Zagrebu. Spozori: HS Produkt i Končar.
Više info na: www.arcahr.com
„Yellow K2“ molekula – nesteroidni protuupalni lijek nove generacije u razvoju autorsko je djelo Gjina Šutića nastala 2021. u sklopu istraživačkog projekta u domeni Medicinske kemije pri Faculty of Science, Technology, Engineering & Mathematics OU (UK). Istraživanje i razvoj (in silico te in vitro) odrađeno je u laboratorijima UR Instituta uz podršku Udruge Inovatora DNŽ u domeni komercijalizacije inovacije. Dizajniran je in silico (na računalu korištenjem najsuvremnijih metodologija kemoinformatike, računalne kemije i biokemije te VR simulacija u istraživanju molekularnih interakcija) u laboratorijima UR Instituta (u Dubrovniku i Zagrebu), po čemu je sintetiziran te doveden u pretkliničku fazu in vitro testiranja na humanim stanicama u UR Institutu. Paralelno lijek je u fazi patentiranja za daljnji razvoj u komercijalni proizvod i objavi vezanog znanstvenog rada.
„Yellow C1“ molekula eksperimentalni terapeutik za MDS sindrom u razvoju inovacija je nastala u koautorstvu Marina Matijaša i Gjina Šutića kroz istraživanja obavljena u UR Institutu kroz aktivnost Klub mladih znanstvenika – projekt Du STEM sufinaciran iz ESF fondova. Navedena aktivnost istraživanja i razvoja inovacija pri Du STEM projektu autorski je koncept i intelektualno vlasništvo UR Instituta.
„Yellow C1“ molekula je u ranoj in silico razvojnoj fazi optimizacije molekularne strukture za komercijalnu sintezu.
UR Institut neprofitni je građanski institut za primijenjena znanstvena istraživanja, razvoj vezane STEAM kulture i edukaciju. Fokus djelovanja stavljen je na eksperimentalnu biotehnologiju i elektroniku, kibernetiku, ekološko inženjerstvo i suvremene eksperimentalne tehnologije. Od 2013. djeluje međunarodno s centralnim inovacijskim laboratorijima u Zagrebu, te podružnicom u Dubrovniku koja obuhvaća laboratorije za eksperimentalnu biotehnologiju i mehatroniku u kompleksu Centar za mlade Dubrovnik. Iz laboratorija UR Instituta proizašao je iznimno veliki broj projekata prepoznatih diljem svijeta te mladih korisnika potaknutih na inovatorstvo.
Od dostignuća bitno je istaknuti projekt aqua_forensic razvijen u institutu koji je 2020. godine nominiran za prestižnu nagradu Europske komisije S+T+ARTS za uspješnu integraciju znanosti, tehnologije i umjetnosti i doprinosu društvenim i ekonomskim inovacijama. Projekt je do sada izlagan pred međunarodnom publikom od preko 700.000 građana.
U tekućoj godini organizacija producira 5 EU te 11 lokalnih projekata od čega veliki udio uključuje aktivnosti inkubacije inovatorstva mladih poput Kluba mladih znanstvenika u kojem su vrata instituta mladima uvijek otvorena.
Udruga inovatora Dubrovačko-nerevanske županije djeluje u Dubrovniku od 2002. godine inkubirajući i promovirajući lokalno inovatorstvo. 2020. godine restrukturirana je; novim infrastrukturom, kontinuiranim programom promocije inovatorstva „STEAM Power“ te pokretanjem Kluba mladih inovatora koji djeluje u suradnji s UR Institutom pri Centru za mlade Dubrovnik.
U tekućoj godini udruga producira 5 lokalnih projekta, te surađuje u 2 međunarodna europska.
Pod okriljem STEAM power cjelogodišnjeg programa, udruga stoji na raspolaganju za besplatnu konzultativnu pomoć svim inovatorima iz Dubrovačko-neretvanske županije za razvoj inovacija.
(Zainteresirani inovatori mogu nas pronaći na: Facebooku, Intagramu i LinkedIn-u)


Credits:
Izlaganje je ostvareno u sklopu programa “STEAM power 2022 (promocija inovativnog stvaralaštva u STEAM-u)” vlastitim sredstvima. Navedeni cjelogodišnji program sufinaciran je 8.7% od strane Zajednice tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije te 91.3 % vlastitim sredstvima.
Inovacija “Yellow K2” autorsko je djelo Gjina Šutića, razvijano uz nadzor Faculty of Science, Technology, Engineering & Mathematics (OU, UK) u laboratorijima UR Instituta.
Inovacija “Yellow C1” autorsko je djelo Marina Matijaša i Gjina Šutića, razvijena u laboratorijima UR Instituta uz suradnju s Udrugom inovatora DNŽ, te pod okriljem #DuSTEM projekta – aktivnost: Klub mladih znanstvenika (sufinaciranog iz ESF fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske).
Više informacija o samom Du STEM projektu možete pronaći na mrežnim stranicama UR Instituta i Zajednica Tehničke Kulture Dubrovnik. Ukupna vrijednost cjelokupnog Du STEM projekta je 2.660.083,07 HRK. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda kroz poziv „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a“ iznosom od 2.261.070,61 HRK. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Sadržaj objave vezan uz Du STEM projekt isključiva je odgovornost Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *