Anketa o lokalnim potrebama mladih u STEM-u
UR Institut proveo je anketu koja se bavila ispitivanjem potreba mladih u STEAM-u (suvremenom skupnom nazivu za Znanost, Tehnologija, Inženjerstvo, Umjetnost i Matematiku) pod okriljem projekta “Centar za mlade Dubrovnik 2022” koji pruža besplatne aktivnosti mladim korisnicima, u nositeljstvu udruge Bonsai.
Projekt je sufinanciran od strane Grada Dubrovnika i Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Republike Hrvatske, a bavi se kreiranjem novih prilika za mlade u Gradu Dubrovniku i županiji poput novih sadržaja u Centru za mlade Dubrovnik, uz daljnje razvijanje rada i promicanje suradnje udruga za mlade.
U svrhu unapređivanja institucionalnog okvira djelovanja udruga mladih i za mlade s posebnim naglaskom na položaj i ulogu organizacija mladih i za mlade te razvijanje mehanizma aktivnog sudjelovanja mladih u lokalnoj zajednici prenosimo rezultate prelimilarnog istraživanja koje je anketa polučila.
Sudjelovalo je ukupno preko 120 ispitanika, uglavnom gimnazijalaca, a u manjem postotku osnovnoškolaca, učenika srednjih strukovnih škola, studenata i sl. Više od pola ispitanika je ženskog spola. Većina pokazuje interes za teme vezane uz STEM, te želi nastaviti izobrazbu u području STEM-a.
Na pitanje o vlastitoj procjeni znanja o STEAM predmetima ispitanici su odgovorili na slijedeći način:
Prema prikupljenim podacima koje prenosimo u cijelosti glavnina ispitanika je sudjelovala u izvanškolskim teorijskim i praktičnim predavanjima iz STEM područja u sljedećim postocima:
Većina mladih izjasnilo se neslaganjem na izjavu o dostatnosti vannastavnih aktivnosti i sadržaja u iz područja STEM znanosti.
Ispitanici su u visokom postotku izrazili potrebu i želju za aktivnostima iz domena prirodnih znanosti koje uključuju matematiku, biologiju, fiziku, kemiju,medicinu,farmaceutiku i ekologiju. Najbolje kotiranim znanostima među navedenim pokazale su se biologija, kemija i medicina u postotku do i iznad 30%, dok su se farmaceutika, matematika, fizika i ekologija iskazali su se poželjnim u postotku ispod 30 %, predvođeno farmaceutikom u postotku od skoro 30 %.
Među tehničkim primijenjenim znanostima i inženjerstvu koje uključuju tehničku kulturu, programiranje, robotiku, elektroniku, automehaniku ili modelarstvo ispitanici su najvećem postotku poželjeli vidjeti aktivnosti iz oblasti programiranja (32%), a potom i robotike te elektronike.
Aktivnosti iz grana umjetnosti: foto/video tehnika, kiparstvo, slikarstvo, glazba i suvremena umjetnost vezanu uz znanost prema afinitetima ispitanika predvode aktivnosti vezane za foto/video tehniku i slikarstvo.
Anketu na temu lokalnih potreba mladih u STEM-u, UR Institut proveo je kroz projekt “Centra za mlade Dubrovnik 2022” tijekom prethodne godine.
Cilj ankete bio je utvrditi razinu zadovoljstva mladih vannastavnim aktivnostima i sadržajem u lokalnoj zajednici, identifikacija potreba mladih od 15 do 30 godina starosti kao i utvrđivanje razine informiranosti o dostupnosti sadržaja na području Dubrovačko-neretvanske županije.
Preliminarno istraživanje otvara vrata daljnjem istraživanju teme i poticanju razvoja izvannastavnih aktivnosti vezanih za širi spektar STEM područja.